Reklam Alanı3

Reklam Alanı5

MİNİK TAEKWONDOCU

MİNİK KARETECİ

Kungfu

 

 

 

 

 

 

 

Elif Akyüz

Wushu ( Tao Qiang Shu'da ) Dünya Şampiyonu Oldu...

Reklam Alanı

Reklam Alanı 9

Anasayfa İz Bırakanlar İsmet IRAZ

İsmet IRAZ

İsmet IRAZ'I anlatmak aslında okadar kolay değil çünki o bir imparator nasılmı? ismet hoca Ankaranın adı sanı bilinmeyen bir semtinde dar gelirli bir ailenin oğludur Ankaranın atıfbey semtinde dünyaya gelen ismet hocamız 1946 yılında doğmuştur ve onun için bir yaşam bir farklı hayat başlamıştır daha çocuk yaşta spora olan aşkı onu tenis kortlarında top toplayıcısı yapmıştır tabi bununla kalmamış oradan toprak sahalara,futbol sahalarına geçmiş ve oralarda top toplayıcı olarak işe başlamıştır ama kendisinin bile tahmin edemediği şey ise bir gün o sahalarda top toplayıcı değil sahaların etten duvarı olacaktı ve artık sporculuğa top oynayarak aktif olarak başlamıştı,ankaragücü spor kulübünde profesyonel olarak futbol oynayan duayenimiz.bu arada judo sporunuda yapmaktadır ve bu sporu 8 yıl gibi bir süre yaptıktan sonrada gerçek sporuna daha doğrusu imparator olacağı daha ölmeden adına tüm dünyanın katıldığı turnuvalar düzenlenen  TEKWONDO sporuna 1968 yılında başlamıştır ve kısa bir zaman sonra Almanya ile yapılacak olan ikili müsabaka için milli takımımızın başına takım kaptanı olarak geçmiştir tabi yaptıkları bununlada kalmamıştır. ismet hocamız sadece Taekwondonun ülkemizde yaygınlaşması için birden çok tehlikeli gösteri yapmıştır bu gösteriler kafasında mermer kırdırmak üzerinden mustamg marka otomobil geçirmek hatta bir arslanla aynı kafese girip arslanla döğüşmeyi bile denemiştir ve bunu engellemek için en üst düzey devlet adamları bile duayenimizi müdahalede bulunmuşlardır. hatta hayvanları koruma dernekleri ayaklanmıştır ve ismat hocamızın elinden zavallı arslanı kurtarmışlardır ve ismet hocamızın elinden kurtulan tek canlı o arslan olmuştur tabiki sadece gösteri yapmakla taekwondoyu kimseye tanıtamazdı çünki faal olarak insanların çalışması gerekirdi ve TÜRKİYEDE bir ilki gerçekleştirip ilk spor salonunu daha doğrusu özel salon açan yine ismet hocamız olmuşur yurt dışında yaptığı müsabakaların sayısı 67 dir evet 67 kez yurt dışında ringe çıkan duayanimiz bu zamana kadar hiç ama hiç yenilgi yüzü görmemişti ve 1973 yılında yapılan dünya taekwondo şampiyonasında  yine birincilik kürsüsü tapusunu aldığı sahibine yani duayenimize aitti tarih 1976 yı gösterdiğinde artık ismet hocamız öğrencilere bildiklerini anlatmanın gerektiğini düşünmüştür ve kore de seminere katılarak başarılı bir penformansla antrenör olmuştur bu tarihlerde ise milli takımımıza yardımcı antrenör olarak çağırılmıştır fedakarlık konusunda çok cömert olan duayenimiz bundan 6 yıl sonra yani 1982 yılında artık milli takımımız tamamiyle duayenimize emanet edilerek teknik direktörlük görevine ismet hocamız getirilmiştir. ismet hocamızın milli takıma getirilmesi ile başarılı bir geleceğin temeli atılmıştır ve ismet hocalı milli takım resmi ve uluslar arası müsabakalarda toplam 600 madalyayı ülkemize grurla getirmişlerdir tabi başarı bununlada kalmamıştır.

ANKARADA yapılan avrupa şampiyonasında rekor kıran takımımız 21 madalya kazanmışlardır ve bu madalyaların 13 tanesi altın 5 gümüş ve 3 taneside bronzdur takım halinde ikincilik kürsüsüne çıkan ırazın arslanları 2 yıl sonra yapılacak olan avrupa şampiyonasında 1 lik kürsüsüne çıkacaklarına dair duayenimize söz vermişlerdir ve 1990 yılında DANİMARKADA yapılan şampiyonada 1 lik kürsüsü tekrar milli takımımıza verilmiştir tabi milli takımlar teknik direktörlüğüne ismet ırazın getirilmesinin ardından gelen başarılar birbirini kovalamaya başladı hem gençler hem büyükler defalarca takım halinde 1 lik kürsüsüne çıkmışlardır. Daha sonraki yıllarda başarılar arttıkça ismet hocamızda hırslanmış hatta bir defasında sporcularımızdan şakir bezcinin hakkının yenmesini hazmedemeyerek sinirden hastanelik olan ismet hocamız yine bir şampiyonada kendisini yanlış salona götüren taksiciye kızdığı için taksiyi yumrukları ile parçalamıştır çünki statda çok çekişmeli geçeceğini bildiği bir başka şampiyon sporcumuzun maçı vardır korkan taksici acale bir şekilde duayenimizi salona götürmüştür fakat hacamızın öğrettiklerini aynen uygulayan Tennur Yerlisu hocamızın salona geldiğinde çoktan şampiyonluğunu ilan etmiştir.Türkiyede Taekwondonun mimarı hatta mütahiti hatta abartmadan söylemeliyimki amelesi şüpesizki sn ismet ırazdır halen taekwondonun imparatoru olan ismet hoca tabiki sadece sporcu olarak yada milli takımlar teknik direktörü olarak tanınmıyor ringe çıktığında bir arslandan daha cesur olan hatta arslanla bile döğüşecek kadar cesur olan hocamız ring dışındaki tutumuylada örnek bir kişilğe sahiptir uluslar arası hakem olan hocamız asla bu görevi fiili olarak yapmamıştır nedeni ise sadece insan oğlunun hatasız olmayacağı ve küçükte olsa bir hata yapıp bir sporcunun hakkında yanlış karar verme korkusundan dolayı bu görevi yapmayacak kadarda dürüst  bir kişiliği olan hatta sokakta gördüğü bir kediye pide ısmarlayacak kadar alçak gönüllü olan sn hocamız ilerlemiş yaşına rağmen hale 20 yaşındaki genç delikanlılardan daha şık ve bakımlıdır tabiki bu kadarla koskoca bir imparator anlatılmaz ama insanlara yapılan zülmü protesto etmek için elçiliklere siyah çelenk bırakan hatta ekibi ile bir çok gösterilere çıkan ismet hocamız taekwondoya okadar çok emek vermiştirki ölmeden önce adına turnuvalar düzenlenen tek insandır tüm dünyanın katılımıyla gerçekleştirilen ismet ıraz turnuvaları sanıyorumki TÜRKİYEDE olduğu kadar dünyada ismet hocamızn değerini insanlara anlatmaya yetiyordur hala taekwondomuzun manevi hocası ,başkanı, sporcusu ve her şeyi olan ismet hocamıza ülkemize gençlerimize ve geleceğimize böyle bir sporu aşıladığı için teşekkür ediyoruz iyiki varsın ismet hocam ...AYRICA İSMET HOCAMIZIN BİR DUAYEN  OLMASI İÇİN ONA DESTEK OLAN VE  RİNGLER DE TÜRK BAYRAĞININ ONURU İÇİN ELİNDEN GELEN HERŞEYİ YAPAN SPORCULARDAN

ALLAH RAZI OLSUN.......
 

Taekwondo

Taekwondo

GÜNÜN SÖZÜ

Savaşta döğüşenlerden çok kaçanlar ölür.

s. lagerlöf

Reklam Alanı4

Sayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1461
mod_vvisit_counterDün10287
mod_vvisit_counterBu hafta31461
mod_vvisit_counterBu ay100000
mod_vvisit_counterToplam3913524

ATASÖZLERİ

Yugoslav Atasözleri :

- Aptal kafaya şapka ne yapsın.

- Hızlı öç zarar getirir.

- Dost cam gibidir, dikkat et kırmayasın.

- Kurdun postu değişir, huyu değişmez.

- Karga karganın gözünü çıkarmaz.

- Azıcık akıl bile yüz kilo güçten iyidir.

- Keçi nereden bilecek boza ne demek.

- Sıkıntısız alim olunmaz.

Reklam Alanı6

Tarihte Bugün

Reklam Alanı6

Gazeteler

Reklam Alanı7

Spor ve Beslenme

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir. Beslenme, sporcuların bilgi sahibi oldukları takdirde kontrol altında tutulan ve performanslarını olumlu yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Devamını oku...

Reklam Alanı 8

Fıkra

Ufak bir suçtan hapse düşen Temel'in koğuş arkadaşı sık sık hastalanmakta,
haftada bir doktora gitmektedir. Adamın doktoeden her gelişinde bir uzvu kesilmektedir.
Birgün bacağı, birgün kolu, eli... Son gelişinde Temel koğuş arkadaşının kulağına eğilir
manalı bir gülüşle: '' Hemşerim! Sanma ki anlamayirum, bağa öyle geluyi ki galiba sen
parça parça firar edeyisun! ''

Kişisel Gelişim

Başarıya Dönüşen Disiplinin 7 Şartı:

1- Sürecin eğitimini almakve hedefi içine sindirmek.
2- Kesinlikle tavizsizolmak.
3- Kuralları söz ve gönül birliğiyle belirlemek.
4- Müeyyideleri istisnasız herkes için uygulamak.
5- Liderin tatbikatta öncülük etmesi.
6- mantık sınırlarını '' haddinden fazla'' zorlamamak.
7- Üstün başarıları ödüllendirmek.

BRUCEE LEE

BRUCEE LEE'nin Kendi Dilinden Başarı Teknikleri...

1- Kung fu bir sanattır. Dövüşçünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır. Bütün vücudunu kullan.
2- Yanaşırken çok dikkatli davran. Her zaman rakibinin gözlerini izle. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.
3- Asla bir anda hareket etmeye karar verme.Her şart altında hareket etmeye hazır ol. Böylelikle zihnin esneklik, vücudun sertlik kazanır.
4- Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin. Çok tecrübe gerektirir. Zamanla otomotikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile, hareket kendiliğinden oluşur.
5- Gerçek bir döğüşçü hem zihnini hem de bedenini güçlendirir, dövüşçöünün güce sahip olabilmesi için ruhi sukunu sağlaması gerekir.
6- Kendinizi bir su kütlesi olara düşünüp bulunduğunuz kaba uyum sağlamalı öyle döğüşmelisiniz.
7- Bir işi yaparken ne yaptığının farkında ol, hayal gücünü harekete geçir ve o işi tam anlamıyla hissedip hakkını vererek yap.
8- Su gibi ol, yumuşak görün ama gerektiğinde bir taşı parçala.
9- Kendisiyle yapılmış bir mülakattan:
Soru: Bir rakiple karşı karşıyayken ne düşünürsünüz
Brucee : Rakip yoktur.
Soru : Peki, neden?
Brucee : Çünkü ''ben''kelimesi yoktur. İyi bir dövüş küçük bir oyun gibi olmalı ama ciddi bir şekilde oynanmalı.
Rakip üzerime geldikçe ben büzülürüm, obüzüldüğündeyse ben üzerine giderim ve vuruş hamlesinin zamanı
geldiğinde ''ben'' vurmam;( yumruğunu göstererek ) o vurur. Herhangi bir teknik ne kadar çarpıcı ve faydalı gözükürse
gözüksün, zihin ona takılı kaldığı sürece hastalık meydana getirir.