Reklam Alanı3

Reklam Alanı5

MİNİK TAEKWONDOCU

MİNİK KARETECİ

Kungfu

 

 

 

 

 

 

 

Elif Akyüz

Wushu ( Tao Qiang Shu'da ) Dünya Şampiyonu Oldu...

Reklam Alanı

Reklam Alanı 9

Anasayfa Haber Arşivi

Hüseyin Dündar'ın Hayatı Kitap Oluyor..

 

Çin'in Başkenti Pekin'de 2007 yılında düzenlenen 9. Dünya Wushu Şampiyonası'nda 52 kiloda dünya şampiyonu olan Hüseyin Dündar, yaptığı açıklamada, yaklaşık 17 yıldır spor yaptığını ve wushu dalında Türkiye'den ilk dünya şampiyonunun kendisi olduğunu belirtti.

Spor yaşantısının çok zor şartlarda başladığını ve geliştiğini anlatan Dündar, ''Ailemin maddi durumu çok kötüydü. Normal bir işçi emeklisi babanın oğluyum. Evimiz İncirlik ilçesindeydi ve benim antrenman yaptığım salonda arabayla yarım saat uzaklıktaydı. Çoğu zaman dolmuş parası bulamazdım ve yaklaşık 26 kilometrelik mesafeyi yürüyerek gidip gelirdim. Yiyecek simit parası bile bulamadığım zamanlar da oldu, ama ben hep başarılı olacağıma inandım'' dedi.

Parası olmadığı için çoğu zaman yemek yemeden antrenman yaptığını söyleyen Dündar, ''Sporcunun beslenmesi çok önemli, ancak ben fazla beslenemezdim. Çünkü maddi imkanım yoktu. Nasıl yapabilirdim ki? O zamanlar gıda takviyesi ya da vitamin hiçbir şekilde alamadım. Bu imkansızlıklara rağmen bu kadar şey yaptım. Eğer destek çıkılsaydı şu anda olimpiyat şampiyonu bile olabilirdim. Benim gibi nice gençler var. Destek verilirse onlar da bu tür başarılara imza atabilir'' diye konuştu.

Dündar, yaşadığı zorlukları ve zorluklar karşısında yaptıklarını kitaplaştıracağını ifade ederek, kitabında insanların nasıl başarıya ulaşabilecekleri, hiçbir zaman umutlarını yitirmemeleri gerektiği, insanların spor yaparak hayatını kurtarabileceği gibi konuları işleyeceğini bildirdi.

Spora ilk başladığında ailesinin kendisine karşı çıktığını söyleyen Dündar, şöyle devam etti:

''Oturduğum semtte herkes benimle dalga geçerdi, bu şekilde spor yaptığım için. Ben onlara her zaman, 'neden benim hakkımda konuşuyorsunuz, bunu yapacağım' demiştim. Bana herkes demişti 'Senin hayallerin 10 milyonda bir gerçekleşir'. Ben de onlara 'O 10 milyonda bir benim' demiştim. Ben her zaman inandım ve başardım. 'Bırak şu sporu, bir işe gir' diyorlardı. 'Ne zaman bırakacaksın şunu, git işe gir' dediklerinde ben de onlara 'bu benim işim' diyordum. Ancak şampiyon olduktan sonra durum değişti. Herkes bana karşı saygılı olmaya başladı. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu kitap aslında bu tür zorlukları yaşayan ve sporu bırakma noktasına gelen gençler için bir örnek olacak. İnsanlar asla hedeflerinden vazgeçmemeli. Kitabımda bunlara da yer vereceğim ve örnek bir sporcunun nasıl olduğunu göstereceğim. İnsanların yokluklar içinde olup da inanarak neler başarabileceğini anlatmak istiyorum. İnsan inandıktan ve çalıştıktan sonra müthiş şeyler yapabilir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.''

-DESTEK İSTEMİ-
Türkiye'de futbol dışında diğer sporların desteklenmediğini savunan Dündar, maddi zorluklarla karşılaştığı bazı dönemlerde sporu bırakacak noktaya geldiğini ifade etti.

''Türk tarihine sadece futbolcular geçer. Bizim en büyük üzüntümüz de bu zaten'' diyen Dündar, sözlerini şöyle tamamladı:

''Her yere gidip ülkemizi temsil ediyoruz, ancak bize değer verilmiyor. Eğer değer istiyorsan futbol oynayacaksın gerisi zaten angarya. Benim derecelerimi daha Türkiye'de kimse yapamadı, ancak hiçbir şekilde destek görmüyoruz. Türkiye'de sporcuların bir yere gelmesi teşvik edilmiyor. Yokluklar içinde bu başarıları sağlıyoruz. Eğer destekleseler daha iyi yerlere geliriz. Türkiye'de sporcular olimpiyat şampiyonu olduktan sonra destekleniyor. Ama o saatten sonra gelen destek önemli değil. Çünkü o sporcu yapacağını yapmış. Göstermelik şeyler var. Gelirler yanınıza fotoğraf çektirirler, 'destekliyoruz' derler.''

Ajans Spor

 

Taekwondo

Taekwondo

GÜNÜN SÖZÜ

Savaşta döğüşenlerden çok kaçanlar ölür.

s. lagerlöf

Reklam Alanı4

Sayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1426
mod_vvisit_counterDün10287
mod_vvisit_counterBu hafta31426
mod_vvisit_counterBu ay100000
mod_vvisit_counterToplam3913489

ATASÖZLERİ

Yugoslav Atasözleri :

- Aptal kafaya şapka ne yapsın.

- Hızlı öç zarar getirir.

- Dost cam gibidir, dikkat et kırmayasın.

- Kurdun postu değişir, huyu değişmez.

- Karga karganın gözünü çıkarmaz.

- Azıcık akıl bile yüz kilo güçten iyidir.

- Keçi nereden bilecek boza ne demek.

- Sıkıntısız alim olunmaz.

Reklam Alanı6

Tarihte Bugün

Reklam Alanı6

Gazeteler

Reklam Alanı7

Spor ve Beslenme

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir. Beslenme, sporcuların bilgi sahibi oldukları takdirde kontrol altında tutulan ve performanslarını olumlu yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Devamını oku...

Reklam Alanı 8

Fıkra

Ufak bir suçtan hapse düşen Temel'in koğuş arkadaşı sık sık hastalanmakta,
haftada bir doktora gitmektedir. Adamın doktoeden her gelişinde bir uzvu kesilmektedir.
Birgün bacağı, birgün kolu, eli... Son gelişinde Temel koğuş arkadaşının kulağına eğilir
manalı bir gülüşle: '' Hemşerim! Sanma ki anlamayirum, bağa öyle geluyi ki galiba sen
parça parça firar edeyisun! ''

Kişisel Gelişim

Başarıya Dönüşen Disiplinin 7 Şartı:

1- Sürecin eğitimini almakve hedefi içine sindirmek.
2- Kesinlikle tavizsizolmak.
3- Kuralları söz ve gönül birliğiyle belirlemek.
4- Müeyyideleri istisnasız herkes için uygulamak.
5- Liderin tatbikatta öncülük etmesi.
6- mantık sınırlarını '' haddinden fazla'' zorlamamak.
7- Üstün başarıları ödüllendirmek.

BRUCEE LEE

BRUCEE LEE'nin Kendi Dilinden Başarı Teknikleri...

1- Kung fu bir sanattır. Dövüşçünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır. Bütün vücudunu kullan.
2- Yanaşırken çok dikkatli davran. Her zaman rakibinin gözlerini izle. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.
3- Asla bir anda hareket etmeye karar verme.Her şart altında hareket etmeye hazır ol. Böylelikle zihnin esneklik, vücudun sertlik kazanır.
4- Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin. Çok tecrübe gerektirir. Zamanla otomotikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile, hareket kendiliğinden oluşur.
5- Gerçek bir döğüşçü hem zihnini hem de bedenini güçlendirir, dövüşçöünün güce sahip olabilmesi için ruhi sukunu sağlaması gerekir.
6- Kendinizi bir su kütlesi olara düşünüp bulunduğunuz kaba uyum sağlamalı öyle döğüşmelisiniz.
7- Bir işi yaparken ne yaptığının farkında ol, hayal gücünü harekete geçir ve o işi tam anlamıyla hissedip hakkını vererek yap.
8- Su gibi ol, yumuşak görün ama gerektiğinde bir taşı parçala.
9- Kendisiyle yapılmış bir mülakattan:
Soru: Bir rakiple karşı karşıyayken ne düşünürsünüz
Brucee : Rakip yoktur.
Soru : Peki, neden?
Brucee : Çünkü ''ben''kelimesi yoktur. İyi bir dövüş küçük bir oyun gibi olmalı ama ciddi bir şekilde oynanmalı.
Rakip üzerime geldikçe ben büzülürüm, obüzüldüğündeyse ben üzerine giderim ve vuruş hamlesinin zamanı
geldiğinde ''ben'' vurmam;( yumruğunu göstererek ) o vurur. Herhangi bir teknik ne kadar çarpıcı ve faydalı gözükürse
gözüksün, zihin ona takılı kaldığı sürece hastalık meydana getirir.