Reklam Alanı3

Reklam Alanı5

MİNİK TAEKWONDOCU

MİNİK KARETECİ

Kungfu

 

 

 

 

 

 

 

Elif Akyüz

Wushu ( Tao Qiang Shu'da ) Dünya Şampiyonu Oldu...

Reklam Alanı

Reklam Alanı 9

Anasayfa Haberler Karate İle İlgili Haberler HAKKI KOŞAR HOCANIN KARATE SANATINDA 50. YILI...

HAKKI KOŞAR HOCANIN KARATE SANATINDA 50. YILI...

Türk Karate-Do sporunun kurucusu, Onursal Başkanımız Kancho Hakkı Koşar, 50'nci yılını görkemli bir tören ile kutladı.

Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi'nde gerçekleşen tören ile Onursal Başkanımız Kancho Hakkı Koşar için Karate-Do sanatındaki 50'nci yılı kutlandı.

Hakkı Koşar'ın öğrencileri, ailesi, arkadaşları ve sevenlerinin katıldığı tören, hayatının anlatıldığı slayt ile başladı. Ardından Hakkı Koşar'ın arkadaşları ve öğrencileri, kendisiyle geçirdiği anıları paylaştı.

Konuşmaların ardından en son sahneye çıkan Kancho Hakkı Koşar, gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve kendisini bu özel gecede yalnız bırakmayanlara teşekkür etti. Geride bıraktığı 50'nci yıldan anılar aktaran Koşar, "Yüzbinlerce öğrencim oldu. Onları hem inançlı hem de Atatürk’ün düşüncesinin paralelinde yetiştirdim. Askeri Lise’de okurken Rabbimiz alnımıza bir şey çizmişti. Bana 'Sen Karate-Do’yu Türkiye’ye getireceksin, arkadaşlarının biri rektör, biri doktor olacak' dendi. Hepimize verilmiş bir görev vardı. Ve şunu gördüm. Bugün Hakan Alpay, Alev Oral, Atilla Çeliktürk, Yavuz Okur ve bunlar gibi büyük değerler yetiştirdik. Biz onlara bir şeyler verdik ama onlar bu değerde olmasalardı, bu ağırlığı taşıyamazlardı" dedi.

Türk sinemasında birçok filmde oynayan, Kartal Tibet, Cüneyt Arkın gibi ünlü sanatçılara dersler veren Hakkı Koşar, karate-do sanatının her zaman farklı anlaşıldığını söyledi. Gecede buna açıklık da getiren Koşar, "Karatenin en büyük özelliği, gücü kontrol edebilme sanatıdır. Gücü kullanma değil. Biz o zamanlarda ne yaptık? Güçlerimizi kontrol ettik. Diğer benzer branşlardaki gibi vurarak madalya almadık. Yaptığımız an ceza aldık. Karate ile diğerlerini birbirine karıştırmayın. Diğer branşlardan en büyük farkımız; onlar darbe vurdukları zaman madalya alıyorlar, biz darbe vurduğumuz zaman diskalifiye oluyoruz, vurduğumuz rakibimiz dünya şampiyonu oluyor" ifadeleri ile özetledi.

HAKAN ALPAY: AŞKIM 42 YILDIR SÜRÜYOR

Türkiye Karate Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Hakan Alpay, 1972 yılında Hakkı Koşar ile tanıştığını söyledi. Ona olan aşkının devam ettiğini vurgulayan Alpay, "Sayın hocam ile 1972 yılında tanıştım. Altında karate-gi'si, shutoku pozisyondaki bir afişte kendisini gördüm. O aşkım, 42 yıldır devam ediyor. Çok güzel günler geçirdik. Bize babalık yaptı. Bizlere kişisel gelişim, kişide kaliteyi, saygılı olmayı, vatanını seven, annesine babasına saygılı olan, dinini imanını bilen birer genç olarak bizlere sahip çıktı. Bir mavi minibüsle İstanbul'dan yola çıkıp İtalya'ya gitmeye kadar, ondan biz çok şey öğrendik" dedi.

Türk karatesinin Dünya ve Avrupa'daki başarısının temellerinin onun döneminde atıldığını belirten Hakan Alpay, "Şu anda Türkiye Karate Milli takımı, Dünya ve Avrupa'da ilk üçün içerisinde yer alıyor. Yaklaşık bir ay önce de dünya ikincisi olan bir milli takımımızdan bahsediyorum. Bunun temelleri öncellikle sayın Hakkı Koşar hocamızın bizlere yol göstermesi, bizlere yol açması, bizleri desteklemesiyle bugünlere gelinmiştir. Kendisine şükranlarımı, saygılarımı sunuyor ve ellerinden öpüyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Türkiye Karate Federasyonu Başkan Vekili Meydan Kobaş, Türkiye Wado Ryu Karate Ailesi, Destegül Spor Kulübü Başkanı Yılmaz Destegül, Kancho Hakkı Koşar'a teşekkürlerini sunan birer plaket takdim etti.

Gece, Hakkı Koşar'ın üzerinde resminin bulunduğu 50. Yıl yazan pastanın kesilmesinin ardından çocukları ve ailesinin yer aldığı fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

Taekwondo

Taekwondo

GÜNÜN SÖZÜ

Savaşta döğüşenlerden çok kaçanlar ölür.

s. lagerlöf

Reklam Alanı4

Sayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4298
mod_vvisit_counterDün5484
mod_vvisit_counterBu hafta4298
mod_vvisit_counterBu ay100000
mod_vvisit_counterToplam3279242

ATASÖZLERİ

Yugoslav Atasözleri :

- Aptal kafaya şapka ne yapsın.

- Hızlı öç zarar getirir.

- Dost cam gibidir, dikkat et kırmayasın.

- Kurdun postu değişir, huyu değişmez.

- Karga karganın gözünü çıkarmaz.

- Azıcık akıl bile yüz kilo güçten iyidir.

- Keçi nereden bilecek boza ne demek.

- Sıkıntısız alim olunmaz.

Reklam Alanı6

Tarihte Bugün

Reklam Alanı6

Gazeteler

Reklam Alanı7

Spor ve Beslenme

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir. Beslenme, sporcuların bilgi sahibi oldukları takdirde kontrol altında tutulan ve performanslarını olumlu yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Devamını oku...

Reklam Alanı 8

Fıkra

Ufak bir suçtan hapse düşen Temel'in koğuş arkadaşı sık sık hastalanmakta,
haftada bir doktora gitmektedir. Adamın doktoeden her gelişinde bir uzvu kesilmektedir.
Birgün bacağı, birgün kolu, eli... Son gelişinde Temel koğuş arkadaşının kulağına eğilir
manalı bir gülüşle: '' Hemşerim! Sanma ki anlamayirum, bağa öyle geluyi ki galiba sen
parça parça firar edeyisun! ''

Kişisel Gelişim

Başarıya Dönüşen Disiplinin 7 Şartı:

1- Sürecin eğitimini almakve hedefi içine sindirmek.
2- Kesinlikle tavizsizolmak.
3- Kuralları söz ve gönül birliğiyle belirlemek.
4- Müeyyideleri istisnasız herkes için uygulamak.
5- Liderin tatbikatta öncülük etmesi.
6- mantık sınırlarını '' haddinden fazla'' zorlamamak.
7- Üstün başarıları ödüllendirmek.

BRUCEE LEE

BRUCEE LEE'nin Kendi Dilinden Başarı Teknikleri...

1- Kung fu bir sanattır. Dövüşçünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır. Bütün vücudunu kullan.
2- Yanaşırken çok dikkatli davran. Her zaman rakibinin gözlerini izle. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.
3- Asla bir anda hareket etmeye karar verme.Her şart altında hareket etmeye hazır ol. Böylelikle zihnin esneklik, vücudun sertlik kazanır.
4- Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin. Çok tecrübe gerektirir. Zamanla otomotikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile, hareket kendiliğinden oluşur.
5- Gerçek bir döğüşçü hem zihnini hem de bedenini güçlendirir, dövüşçöünün güce sahip olabilmesi için ruhi sukunu sağlaması gerekir.
6- Kendinizi bir su kütlesi olara düşünüp bulunduğunuz kaba uyum sağlamalı öyle döğüşmelisiniz.
7- Bir işi yaparken ne yaptığının farkında ol, hayal gücünü harekete geçir ve o işi tam anlamıyla hissedip hakkını vererek yap.
8- Su gibi ol, yumuşak görün ama gerektiğinde bir taşı parçala.
9- Kendisiyle yapılmış bir mülakattan:
Soru: Bir rakiple karşı karşıyayken ne düşünürsünüz
Brucee : Rakip yoktur.
Soru : Peki, neden?
Brucee : Çünkü ''ben''kelimesi yoktur. İyi bir dövüş küçük bir oyun gibi olmalı ama ciddi bir şekilde oynanmalı.
Rakip üzerime geldikçe ben büzülürüm, obüzüldüğündeyse ben üzerine giderim ve vuruş hamlesinin zamanı
geldiğinde ''ben'' vurmam;( yumruğunu göstererek ) o vurur. Herhangi bir teknik ne kadar çarpıcı ve faydalı gözükürse
gözüksün, zihin ona takılı kaldığı sürece hastalık meydana getirir.